Attending groupsInvited groups |
2019Indiana Division III Outdoor Championships 2019 Results - Indiana Division III Outdoor Championships
Published by
Licensed to DePauw University HY-TEK's Meet Manager 4/13/2019 05:57 PM
2019 Indiana Division III Championships - 4/13/2019
Blackstock Stadium; Greencastle, Indiana
Results
Women 100 Meter Dash
===============================================================================
Meet: M 12.48 4/13/2013 Briahna Chambers, Hanover
Track: T 12.08 4/13/2002 Tiffany Turner, Indianapolis
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
Finals
1 Aishat Sadiq SR Earlham 12.24M 0.4 1 10
2 Te'Shiya McCarter FR Trine 12.65 0.4 1 8
3 Mariah Murray JR Anderson (In 12.79 0.4 1 6
4 Leilah Hicks SO Earlham 12.82 0.4 1 5
5 Kaitlyn Daanen SR DePauw 12.85 0.4 1 4
6 Adekite Oladipupo JR Rose-Hulman 13.00 0.4 1 3
7 Jensyn Garrow SR Trine 13.11 0.2 3 2
8 Kaylyn Forrest JR Trine 13.22 0.2 3 1
9 Hope Scholma JR Trine 13.41 -0.8 2
10 Sarah Miller JR Franklin 13.62 0.4 1
11 Annie Jondle SR Manchester 13.72 -0.8 2
12 Charlotte Borland FR DePauw 13.87 -0.8 2
13 Daynah Bell FR Anderson (In 14.04 0.2 3
14 Karen Folz SO Rose-Hulman 14.21 -0.8 2
15 Caroline Horn SR Hanover 14.56 -0.8 2
16 Willa Summers FR Earlham 16.77 -0.8 2
17 Bibi Mohamed FR Earlham 17.55 -0.8 2
Women 200 Meter Dash
===============================================================================
Meet: M 25.76 4/11/2015 Deborah Gardner, Anderson (In
Track: T 24.92 4/13/2002 Tiffany Turner, Indianapolis
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Aishat Sadiq SR Earlham 25.35M 1.7 1 10
2 Leilah Hicks SO Earlham 25.91 1.7 1 8
3 Te'Shiya McCarter FR Trine 26.18 1.7 1 6
4 Mariah Murray JR Anderson (In 26.56 1.7 1 5
5 Mary-Helen Shomba SO Rose-Hulman 26.82 1.7 1 4
6 Adekite Oladipupo JR Rose-Hulman 26.86 2.7 2 3
7 Victoria Baver SO Anderson (In 26.88 2.7 2 2
8 Riley Austin FR Hanover 27.26 2.7 2 1
9 Hailey Beel SO Earlham 27.36 2.7 2
10 Jasmine Carson FR Trine 27.61 1.7 1
11 Makenzie Carroll FR Hanover 27.66 2.7 2
12 Annie Jondle SR Manchester 27.99 2.7 2
13 Stephanie Hartpence FR Trine 28.04 1.6 3
14 Hope Scholma JR Trine 28.05 1.7 1
15 Kaylyn Forrest JR Trine 28.24 1.7 1
16 Sarah Miller JR Franklin 28.46 2.7 2
17 Charlotte Borland FR DePauw 28.49 1.6 3
18 Karen Folz SO Rose-Hulman 29.27 1.6 3
19 Caroline Horn SR Hanover 29.76 1.6 3
20 Ellie Reece SO DePauw 31.42 1.6 3
21 Casey Bell JR Anderson (In 31.98 1.6 3
22 Bibi Mohamed FR Earlham 37.32 1.6 3
23 Willa Summers FR Earlham 37.74 1.6 3
Women 400 Meter Dash
==========================================================================
Meet: M 1:00.05 4/16/2016 Deborah Gardner, Anderson (In
Track: T 55.62 4/5/2008 Rachel Anderson, Illinois Wesleya
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jasmine Carson FR Trine 1:00.68 1 10
2 Makenzie Carroll FR Hanover 1:01.20 1 8
3 Faith-Alexis Graham SR Manchester 1:01.65 2 6
4 Kristin East JR Rose-Hulman 1:03.92 1 5
5 Hailey Beel SO Earlham 1:04.95 1 4
6 Emerald Lundy SO Anderson (In 1:05.67 2 3
7 Tsitsi Makufa FR Earlham 1:07.33 2 2
8 Dorothy Ocran-Sarsah FR Earlham 1:09.71 1 1
9 Natalia McIntyre FR Earlham 1:10.24 1
Women 800 Meter Run
==========================================================================
Meet: M 2:19.74 4/13/2013 Kathleen Molloy, DePauw
Track: T 2:12.84 4/3/2010 Mackenzie Clemens, Illinois Wes
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Evonne Bultemeyer SO Trine 2:11.32T 1 10
2 Ellie Haland SO Earlham 2:19.85 1 8
3 Ana Acevedo JR Manchester 2:20.47 1 6
4 Chloe Brittain FR Trine 2:20.71 1 5
5 Kate Hennessey FR DePauw 2:25.36 1 4
6 Natalie Gruszka JR DePauw 2:26.59 1 3
7 Erika Marchant FR DePauw 2:27.70 2 2
8 Kally Morozin SR Rose-Hulman 2:28.11 1 1
9 Sydney Young FR Manchester 2:29.39 1
10 Jasmine Lorenzana SO Earlham 2:29.99 1
11 Rebecca Gregg FR Anderson (In 2:30.41 2
12 Morgan Hamilton SR Hanover 2:32.39 1
13 Abby Hawkins SR Rose-Hulman 2:33.01 2
14 Hayley Musser SO Manchester 2:33.84 2
15 Madi Howard FR Trine 2:33.95 2
16 Sawyer Osmun FR Hanover 2:36.34 2
17 Lannea Allen FR DePauw 2:41.30 2
18 Madysen Snyder FR Trine 2:46.20 2
19 Miette Hennesey FR Earlham 2:47.15 2
20 Ellie Margulis FR DePauw 2:59.72 2
Women 1500 Meter Run
=======================================================================
Meet: M 4:43.09 4/11/2015 Anna Murdock, Franklin
Track: T 4:30.94 4/6/2019 Annie Rodenfels, Bellarmine
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Evonne Bultemeyer SO Trine 4:32.54M 10
2 Hannah Wappes JR Manchester 4:43.37 8
3 Chloe Brittain FR Trine 4:44.57 6
4 Arig Tong FR Hanover 4:50.88 5
5 Hannah Blystone SR Trine 4:56.66 4
6 Morgan Hamilton SR Hanover 5:01.84 3
7 Kally Morozin SR Rose-Hulman 5:03.33 2
8 Erika Marchant FR DePauw 5:04.91 1
9 Jasmine Lorenzana SO Earlham 5:09.20
10 Lannea Allen FR DePauw 5:22.76
11 Sawyer Osmun FR Hanover 5:26.84
12 Joslyn Fox SO DePauw 5:33.14
13 Ellie Margulis FR DePauw 5:59.28
14 Maddy Draper FR DePauw 6:12.65
Women 5000 Meter Run
=======================================================================
Meet: M 17:51.19 4/13/2013 Karla Madrigal, Manchester
Track: T 17:02.89 4/3/2010 Elaine Simpson, Case Western
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Arig Tong FR Hanover 18:05.10 10
2 Jenny Noll FR DePauw 18:37.51 8
3 Kelsey Tyler FR Manchester 18:50.61 6
4 Gabrielle Coffing SR DePauw 19:11.30 5
5 Sarah Selzer SR DePauw 19:20.59 4
6 Ruth Luebcke SO Trine 19:27.70 3
7 Remy Haggerty FR Earlham 19:28.90 2
8 Ariel Barlow JR Hanover 19:43.67 1
9 Kaia Johnson FR Rose-Hulman 19:49.10
10 Amanda Stump SR Hanover 20:03.89
11 Dinah Gilbert FR Manchester 20:18.12
12 Miranda Coombs SO Trine 20:26.19
13 Nana Norimoto SO DePauw 20:42.73
14 Taylor Wooten FR Franklin 20:59.34
15 Grace Esterline SO Franklin 21:25.34
16 Madison Van Winkle JR Hanover 22:30.32
Women 10000 Meter Run
=======================================================================
Meet: M 38:47.88 4/11/2015 Emma Hauser, Earlham
Track: T 37:57.63 4/13/2002 Erin Matson, Hanover
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lacie Piekarski SR Trine 38:57.81 10
2 Riley Hickman JR DePauw 41:18.35 8
3 Shabnam Fayyaz JR Earlham 46:11.52 6
4 Krishna Cousins FR Earlham 47:49.16 5
Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
Meet: M 15.14 4/16/2016 Debie Gedeon, Rose-Hulman
Track: T 14.19 1996 Simone Kurtz, Unattached
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Mary-Helen Shomba SO Rose-Hulman 15.00M 0.9 1 10
2 Kenna Hunter JR Hanover 16.06 0.9 1 8
3 Morgan Spade FR Trine 16.12 0.9 1 6
4 Kelsey Bowling SR Franklin 16.48 0.9 1 5
5 Massie Jo Maskow JR Trine 17.10 0.9 1 4
6 Olivia Hall SO Hanover 17.30 0.9 1 3
7 Elizabeth Russell SO Manchester 17.83 0.9 1 2
8 Sarah Dickman FR Earlham 18.02 1.2 2 1
9 Alexis Gerke FR Hanover 18.08 1.2 2
10 Erin Pasch FR DePauw 19.02 1.2 2
11 Casey Bell JR Anderson (In 19.55 1.2 2
12 Jennifer Douyere SO Earlham 20.22 1.2 2
13 Raven McCree JR Earlham 20.30 1.2 2
Women 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Meet: M 1:05.54 4/13/2013 Lexi Vincz, Hanover
Track: T 1:02.72 4/13/2002 Melissa Kleinmaus, St. Joseph's
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Kenna Hunter JR Hanover 1:05.91 1 10
2 Tina Rogers FR Rose-Hulman 1:08.58 2 8
3 Jensyn Garrow SR Trine 1:08.75 2 6
4 Clare Bruns JR Rose-Hulman 1:09.00 1 5
5 Massie Jo Maskow JR Trine 1:10.97 1 4
6 Olivia Hall SO Hanover 1:11.08 1 3
7 Anne Boxeth SR Rose-Hulman 1:12.65 1 2
8 Morgan Spade FR Trine 1:13.43 2 1
9 Jennifer Douyere SO Earlham 1:14.00 1
10 Elizabeth Lohman SO Trine 1:14.11 1
11 Ariel Bohner SR Rose-Hulman 1:16.93 1
12 Alexis Gerke FR Hanover 1:17.18 2
13 Bella Case JR Manchester 1:18.43 2
14 Lindsey Gearin SO Earlham 1:26.64 2
Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Meet: M 11:44.61 4/15/2017 Camille Blaisdell, Rose-Hulman
Track: T 10:57.50 4/8/2017 Annie Rodenfels, Centre
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ellie Haland SO Earlham 11:22.67M 10
2 Ariel Barlow JR Hanover 11:32.15M 8
3 Samina Qureshi SR Manchester 11:47.15 6
4 Elizabeth Lohman SO Trine 12:02.30 5
5 Stacy Dibley SO Trine 12:07.96 4
6 Jessica Wells JR Rose-Hulman 12:10.60 3
7 Amanda Stump SR Hanover 12:29.36 2
8 Maggie Sheerin SO Rose-Hulman 12:53.87 1
9 Sarozjani Hunter SO Rose-Hulman 13:11.64
10 Lindsey Gearin SO Earlham 14:24.07
Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Meet: M 49.55 4/16/2016 Manchester, Manchester
P Keller, D Beck, A Jondle, O Jenks
Track: T 47.68 4/4/2009 Illinois Wesleyan, Illinois Wesleya
S Thomas, A McCoy, A LaRocca, C Eskew
School Finals Points
=======================================================================
1 Trine 'A' 49.00M 10
2 Earlham 'A' 49.63 8
3 Anderson (Ind.) 'A' 51.01 6
4 Rose-Hulman 'A' 51.27 5
5 Hanover 'A' 51.88 4
6 DePauw 'A' 52.66 3
Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
Meet: M 4:04.22 4/11/2015 Rose-Hulman, Rose-Hulman
Track: T 3:57.55 4/4/2015 Illinois Wesleyan, Illinois Wes
M Zimmer, E Diaz, A Herrmann, A Boudreau
School Finals Points
=======================================================================
1 Trine 'A' 4:01.09M 10
2 Rose-Hulman 'A' 4:10.05 8
3 Hanover 'A' 4:10.80 6
4 Earlham 'A' 4:11.21 5
5 Anderson (Ind.) 'A' 4:12.42 4
6 Manchester 'A' 4:13.06 3
7 DePauw 'A' 4:14.57 2
Women High Jump
=================================================================================
Meet: M 1.75m 4/13/2013 Elizabeth Evans, Rose-Hulman
Track: T 1.76m 4/8/2017 Elizabeth Evans, Unattched
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Mariah Murray JR Anderson (In 1.58m 5-02.25 10
1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 1.66
PPP PPP PPP O O XXX
2 Emily Wilson JR DePauw 1.53m 5-00.25 8
1.38 1.43 1.48 1.53 1.58
PPP O O O XXX
3 Dara Smith FR Rose-Hulman 1.53m 5-00.25 6
1.38 1.43 1.48 1.53 1.58
PPP PPP O XO XXX
4 Kenna Hunter JR Hanover 1.53m 5-00.25 5
1.38 1.43 1.48 1.53 1.58
PPP PPP XO XO XXX
5 Victoria Baver SO Anderson (In 1.48m 4-10.25 4
1.38 1.43 1.48 1.53
PPP O O XXX
6 Heaven Bigelow JR Hanover 1.48m 4-10.25 3
1.38 1.43 1.48 1.53
PPP PPP XO XXX
7 Morgan West JR Hanover 1.43m 4-08.25 2
1.38 1.43 1.48
XO XO XXX
8 Riley Austin FR Hanover 1.43m 4-08.25 1
1.38 1.43 1.48
PPP XXO XXX
9 Esther Mano JR Earlham 1.38m 4-06.25
1.38 1.43
XXO XXX
Women Pole Vault
=================================================================================
Meet: M 3.42m 4/14/2018 Erin Trimpe, Hanover
Track: T 4.00m 4/2/2011 Natalya Bartnovskaya, Vincennes
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Erin Trimpe SR Hanover 3.50mM 11-05.75 10
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O XXX
2 Emily Clancy SR Hanover 3.35m 10-11.75 8
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50
PPP PPP PPP PPP PPP O O O XXX
3 Autumn Presley FR Trine 2.90m 9-06.25 5.50
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05
PPP PPP PPP O O XXX
3 Emily Jones SO Hanover 2.90m 9-06.25 5.50
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05
PPP PPP PPP O O XXX
5 Bella Case JR Manchester 2.75m 9-00.25 4
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90
PPP XO O XO XXX
6 Haley Bond FR Trine 2.60m 8-06.25 3
2.30 2.45 2.60 2.75
XO O XXO XXX
Women Long Jump
======================================================================================
Meet: M 5.42m 4/13/2013 Briahna Chambers, Hanover
Track: T 5.76m 4/2/2011 Valencia Anderson, Vincennes
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Victoria Baver SO Anderson (In 5.08m +0.0 16-08.00 10
4.90m(+0.0) 5.07m(1.1) PASS 4.90m(1.2) 5.06m(1.2) 5.08m(+0.0)
2 Aishat Sadiq SR Earlham 4.96m +0.0 16-03.25 8
FOUL(+0.0) 4.88m(0.8) 4.96m(+0.0) PASS FOUL FOUL
3 Adekite Oladipupo JR Rose-Hulman 4.83m 0.1 15-10.25 6
4.57m(0.4) 4.57m(-0.9) 4.60m(+0.0) 4.74m(0.7) 4.83m(0.1) FOUL(0.6)
4 Kelsey Bowling SR Franklin 4.70m +0.0 15-05.00 5
FOUL(+0.0) FOUL(1.2) 4.64m(0.3) 4.70m(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0)
5 Dara Smith FR Rose-Hulman 4.69m 1.1 15-04.75 4
4.65m(0.8) 4.69m(1.1) FOUL FOUL 4.58m(+0.0) 0.44m(0.6)
6 Michelle Witt JR Hanover 4.49m -0.3 14-08.75 3
4.20m(+0.0) 4.49m(-0.3) FOUL PASS PASS PASS
7 Ariel Bohner SR Rose-Hulman 4.41m +0.0 14-05.75 2
4.28m(1.4) 4.27m(-0.1) 4.41m(+0.0) 4.26m(0.8) 4.30m(+0.0) 4.30m(+0.0)
8 Charlotte Borland FR DePauw 4.37m +0.0 14-04.00 1
FOUL(0.8) 4.37m(+0.0) FOUL(1.3) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0)
9 Esther Mano JR Earlham 4.07m 1.1 13-04.25
3.61m(+0.0) 4.01m(1.6) 3.73m(+0.0) 4.07m(1.1) 3.95m(0.8) 3.99m(0.1)
Women Triple Jump
======================================================================================
Meet: M 11.06m 4/16/2016 Gabriele Razma, Rose-Hulman
Track: T 13.00m 1996 Telisa Young, Unattached
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Kenna Hunter JR Hanover 10.28m 0.5 33-08.75 10
4.83m(+0.0) 4.70m(1.3) 10.11m(1.7) 10.28m(0.5) PASS PASS
2 Kelsey Bowling SR Franklin 10.14m 1.5 33-03.25 8
9.98m(2.1) 9.96m(0.7) 10.13m(+0.0) 10.14m(1.5) 10.04m(1.1) 10.03m(+0.0)
3 Esther Mano JR Earlham 9.71m 1.3 31-10.25 6
9.02m(+0.0) 9.36m(+0.0) 9.15m(0.5) 9.69m(0.9) 9.62m(0.2) 9.71m(1.3)
Women Shot Put
=================================================================================
Meet: M 14.23m 4/16/2016 Kara Eck, Trine
Track: T 14.23m 4/16/2016 Kara Eck, Trine
Track: T 14.23m 5/5/2017 Monique Newton, Oberlin
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Laina Boggs SR Manchester 11.83m 38-09.75 10
11.52m FOUL 11.18m 11.83m 11.55m 11.67m
2 Andrea Hagar JR Trine 11.81m 38-09.00 8
10.59m 11.29m 11.81m FOUL 11.30m FOUL
3 Erin Browning SO Hanover 11.73m 38-06.00 6
11.54m 11.61m 11.50m 11.62m FOUL 11.73m
4 Kelsy Taylor FR Trine 11.51m 37-09.25 5
10.63m 11.11m 11.51m 11.02m 10.95m 11.16m
5 Jordan Ware SO Anderson (In 11.48m 37-08.00 4
10.82m 11.22m FOUL FOUL 10.70m 11.48m
6 Anna Kmec FR Trine 10.73m 35-02.50 3
10.73m FOUL 10.42m 10.54m 9.91m 10.24m
7 Tara Conley SO Manchester 10.56m 34-07.75 2
FOUL 10.30m FOUL 10.56m FOUL FOUL
8 Cassie Utley SO Rose-Hulman 10.38m 34-00.75 1
FOUL 10.10m 10.16m 10.01m 10.38m FOUL
9 Jannah Camp FR Manchester 10.06m 33-00.25
9.32m 9.44m 9.88m 9.82m 9.74m 10.06m
10 Mariah Grider FR Hanover 9.85m 32-03.75
FOUL 9.85m FOUL
11 Hunter Fields SO Franklin 9.83m 32-03.00
9.83m 8.59m 9.44m
12 Macee Bettis FR Manchester 9.79m 32-01.50
9.38m 9.79m FOUL
13 Erikka Ededuwa FR Franklin 9.76m 32-00.25
9.75m 9.33m 9.76m
14 Amareca Williams-Bradley SO Manchester 9.70m 31-10.00
FOUL FOUL 9.70m
15 Erin Pasch FR DePauw 9.54m 31-03.75
9.45m 9.54m 9.39m
16 Amanda McKinney JR Franklin 9.19m 30-02.00
9.19m FOUL FOUL
17 Emma Shockley FR Hanover 9.12m 29-11.25
8.28m FOUL 9.12m
18 Katlyn Edwards JR Rose-Hulman 9.11m 29-10.75
FOUL 9.11m 8.79m
19 Maddie Haines FR Manchester 9.01m 29-06.75
8.49m 8.53m 9.01m
20 Laura Worthington SR Franklin 8.60m 28-02.75
7.56m 8.52m 8.60m
21 Jasmine Carter SR Earlham 8.46m 27-09.25
8.14m 8.46m FOUL
21 Emily Kelley JR Anderson (In 8.46m 27-09.25
8.09m 7.74m 8.46m
23 Michaela Diem FR Hanover 8.39m 27-06.50
8.37m 8.39m 8.02m
24 Isabel Monnett SO Franklin 8.21m 26-11.25
8.21m 7.37m 7.66m
25 Dorothy Ocran-Sarsah FR Earlham 5.85m 19-02.50
FOUL 5.85m 5.85m
Women Discus Throw
=================================================================================
Meet: M 39.81m 4/16/2016 Jacey Cauhorn, Manchester
Track: T 49.91m 4/11/2000 Tara Loper, Butler
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Valerie Obear FR Trine 40.24mM 132-00 10
FOUL 40.24m FOUL FOUL 37.17m 35.97m
2 Andrea Hagar JR Trine 39.20m 128-07 8
39.20m FOUL 36.21m 37.84m FOUL 37.66m
3 Jordan Ware SO Anderson (In 37.62m 123-05 6
37.62m 34.90m 32.89m 33.53m 37.51m 34.97m
4 Cassie Utley SO Rose-Hulman 36.52m 119-10 5
FOUL 35.72m 33.89m 34.21m 36.52m 32.22m
5 Tara Conley SO Manchester 36.27m 119-00 4
FOUL 33.02m FOUL 36.27m 33.10m FOUL
6 Kelsy Taylor FR Trine 35.44m 116-03 3
25.96m 32.05m 30.66m 35.44m FOUL FOUL
7 Laura Worthington SR Franklin 34.12m 111-11 2
31.41m 32.91m 33.19m 32.87m 34.12m FOUL
8 Ryley Burkhart SR Anderson (In 32.95m 108-01 1
32.56m FOUL 32.95m 32.87m 32.91m FOUL
9 Samantha Nystrom FR Rose-Hulman 30.94m 101-06
30.94m 29.87m 29.74m FOUL 28.98m FOUL
10 Mariah Grider FR Hanover 30.44m 99-10
FOUL FOUL 30.44m
11 Olivia Brooks FR Manchester 30.17m 99-00
30.17m 27.05m FOUL
12 Austin Jones JR Manchester 30.10m 98-09
27.22m 29.82m 30.10m
13 Emma Shockley FR Hanover 26.75m 87-09
25.02m 26.75m FOUL
14 Macee Bettis FR Manchester 26.59m 87-03
26.59m 26.53m 26.22m
15 Emily Kelley JR Anderson (In 26.05m 85-05
26.05m 21.88m 22.47m
16 Shelby Stevens FR DePauw 25.93m 85-01
FOUL 24.30m 25.93m
17 Erikka Ededuwa FR Franklin 25.71m 84-04
25.71m 24.33m 23.39m
18 Amareca Williams-Bradley SO Manchester 25.48m 83-07
19.77m 22.17m 25.48m
19 Erica Mohr FR Manchester 25.41m 83-04
FOUL FOUL 25.41m
20 Amanda McKinney JR Franklin 25.40m 83-04
22.77m 22.98m 25.40m
21 Hannah Gregory JR Hanover 25.17m 82-07
23.45m 25.17m 24.01m
22 Michaela Diem FR Hanover 24.15m 79-03
FOUL 24.15m FOUL
23 Jannah Camp FR Manchester 21.29m 69-10
19.91m 20.46m 21.29m
Women Hammer Throw
=================================================================================
Meet: M 55.11m 4/15/2017 Kara Eck, Trine
Track: T 55.52m 4/2/2011 Jean Marqueling, St. Francis
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Erin Browning SO Hanover 49.82m 163-05 10
48.65m 47.66m 49.82m 46.97m 48.98m 49.78m
2 Valerie Obear FR Trine 46.02m 151-00 8
FOUL FOUL 43.00m 46.02m FOUL FOUL
3 Andrea Hagar JR Trine 45.82m 150-04 6
45.82m 44.45m FOUL 44.40m 43.59m 43.77m
4 Austin Jones JR Manchester 44.79m 146-11 5
40.63m FOUL 39.53m 44.79m 43.91m FOUL
5 Mariah Grider FR Hanover 42.46m 139-04 4
42.02m 41.09m 40.99m 42.46m 39.65m 41.27m
6 Hannah Gregory JR Hanover 39.15m 128-05 3
36.63m 34.69m 36.46m 39.15m FOUL FOUL
7 Laura Worthington SR Franklin 38.60m 126-08 2
FOUL 37.14m 38.60m FOUL FOUL FOUL
8 Tara Conley SO Manchester 36.54m 119-10 1
FOUL 36.54m 36.31m FOUL FOUL 35.20m
9 Emily Kelley JR Anderson (In 36.54m 119-10
35.83m FOUL 36.54m 34.03m FOUL 28.27m
10 Ryley Burkhart SR Anderson (In 36.46m 119-07
34.58m FOUL 36.46m
11 Erica Mohr FR Manchester 34.66m 113-08
FOUL 32.30m 34.66m
12 Amanda McKinney JR Franklin 33.81m 110-11
33.81m FOUL 32.52m
13 Olivia Brooks FR Manchester 32.79m 107-07
FOUL FOUL 32.79m
14 Sydney Woodard SR Rose-Hulman 32.21m 105-08
30.92m 32.20m 32.21m
15 Katlyn Edwards JR Rose-Hulman 32.14m 105-05
FOUL 32.14m FOUL
16 Michaela Diem FR Hanover 32.02m 105-01
FOUL 31.94m 32.02m
17 Emma Shockley FR Hanover 30.12m 98-10
27.73m FOUL 30.12m
18 Amareca Williams-Bradley SO Manchester 29.22m 95-10
FOUL FOUL 29.22m
19 Maddie Haines FR Manchester 26.95m 88-05
FOUL 26.95m FOUL
20 Isabel Monnett SO Franklin 23.54m 77-03
20.94m FOUL 23.54m
21 Jannah Camp FR Manchester 23.27m 76-04
FOUL FOUL 23.27m
22 Erikka Ededuwa FR Franklin 22.82m 74-10
22.82m FOUL 18.49m
Women Javelin Throw
=================================================================================
Meet: M 36.05m 4/16/2016 Sophia Richard, Earlham
Track: T 42.48m 4/4/2015 Allie Boudreau, Illinois Wesleyan
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Emily Smatlak SO Anderson (In 39.56mM 129-09 10
FOUL 37.29m FOUL 35.86m 39.56m FOUL
2 Laina Boggs SR Manchester 35.60m 116-09 8
32.21m FOUL 29.26m 29.24m 35.60m 31.64m
3 Cassie Utley SO Rose-Hulman 32.38m 106-03 6
30.10m 31.78m 30.86m FOUL FOUL 32.38m
4 Anna Kmec FR Trine 30.47m 100-00 5
30.47m 27.07m 28.11m 29.49m 28.10m 25.21m
5 Erin Pasch FR DePauw 30.42m 99-10 4
30.42m 18.28m 29.71m 24.27m 28.62m 28.86m
6 Samantha Nystrom FR Rose-Hulman 28.13m 92-03 3
27.34m 24.76m 25.95m FOUL 28.13m 25.80m
7 Sarah Miller JR Franklin 27.86m 91-05 2
27.86m 27.03m FOUL FOUL FOUL 21.86m
8 Stephanie Hartpence FR Trine 27.80m 91-02 1
25.79m 26.77m FOUL 27.80m FOUL 25.93m
9 Hunter Fields SO Franklin 27.32m 89-07
FOUL 25.40m 26.04m FOUL FOUL 27.32m
10 Gabrielle Gilbertson JR Rose-Hulman 25.34m 83-02
25.34m 20.00m 22.73m
11 Haley Bond FR Trine 24.51m 80-05
24.51m 23.36m 22.74m
12 Jordan Ware SO Anderson (In 24.06m 78-11
21.55m FOUL 24.06m
13 Olivia Brooks FR Manchester 23.13m 75-11
20.73m 19.51m 23.13m
14 Erica Mohr FR Manchester 17.56m 57-07
17.56m FOUL 16.87m
15 Hannah Gregory JR Hanover 17.35m 56-11
FOUL FOUL 17.35m
16 Jasmine Carter SR Earlham 17.27m 56-08
17.27m 16.68m 17.27m
17 Maddie Haines FR Manchester 16.49m 54-01
16.49m FOUL FOUL
18 Kaylee Kenney FR Trine 16.25m 53-04
16.25m 12.37m 15.75m
19 Katlyn Edwards JR Rose-Hulman 16.06m 52-08
16.06m FOUL FOUL
Women - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
1) Trine 190.50 2) Hanover 142.50
3) Earlham 99 4) Rose-Hulman 93
5) Anderson (Ind.) 71 5) Manchester 71
7) DePauw 57 8) Franklin 24
Men 100 Meter Dash
===============================================================================
Meet: M 10.78 4/14/2018 Toluwani Adebakin, Anderson (In
Track: T 10.55 5/1/1957 Lennie Lyles, Louisville
Track: T 10.55 1977 Smith, Indiana State
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
Finals
1 Noah Thomas SO Rose-Hulman 10.89 1.6 1 10
2 Josh Davis FR Trine 11.05 1.6 1 8
3 Brady Gossett SR Wabash 11.14 1.6 1 6
4 Jacob Root JR Trine 11.16 1.6 1 5
5 Josh Wiggins SO Wabash 11.19 1.6 1 4
6 Trey Sykes SR Rose-Hulman 11.20 -0.1 2 3
7 Leon Ivy SO Wabash 11.20 1.6 1 2
8 Travis Murr SO Manchester 11.22 1.6 1 1
9 Isaac Avant JR Wabash 11.26 -0.1 2
10 Chase Wright SR DePauw 11.39 -0.1 2
11 Sam Jackson FR Hanover 11.47 -0.1 2
12 Harrison Hollis SR Manchester 11.48 -0.1 2
13 Zarcariaous Presha FR Manchester 11.51 -0.1 2
14 Sheldan Lindsay FR Earlham 11.69 -0.1 2
15 Jair Adams FR Anderson (In 11.76 -2.1 3
16 Jermaine McFadden FR Anderson (In 11.80 -1.3 4
17 Kreevon Maple JR Anderson (In 11.82 -2.1 3
18 Clay Meadows FR Anderson (In 11.84 -0.1 2
19 David Linton SR DePauw 12.01 -2.1 3
20 Deshawn Sanders FR Anderson (In 12.11 -1.3 4
21 Joshua Thomas SR Anderson (In 12.27 -2.1 3
22 Collin Hauschild FR Earlham 12.30 -2.1 3
23 Josh Elmore FR Trine 12.44 -2.1 3
24 Travis Higham FR Hanover 12.50 -2.1 3
25 JP Dongo JR Earlham 12.61 -1.3 4
26 LeAundre' Knight SR Earlham 12.67 -1.3 4
27 Isaac Atherton FR Anderson (In 12.92 -2.1 3
28 Dilyn Dewey FR Manchester 13.64 -1.3 4
Men 200 Meter Dash
===============================================================================
Meet: M 22.13 4/13/2013 Georard Mitchell, Franklin
Track: T 21.40 4/17/1971 Joe Breisch, Indiana Central
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Noah Thomas SO Rose-Hulman 22.13M 0.1 1 10
2 Brady Gossett SR Wabash 22.33 0.1 1 8
3 Trey Sykes SR Rose-Hulman 22.34 0.1 1 6
4 Preston Whaley FR Wabash 22.45 1.9 2 5
5 Luke Patty JR DePauw 22.50 0.1 1 4
6 Reece Hunter SO Hanover 22.50 0.1 1 3
7 Jose Franco FR Wabash 22.54 0.1 1 2
8 Jacob Root JR Trine 22.57 1.9 2 1
9 Travis Murr SO Manchester 22.66 0.1 1
10 Chase Wright SR DePauw 22.78 1.9 2
11 Josh Davis FR Trine 22.81 1.9 2
12 Tyler Ramsey SO Wabash 22.92 1.6 3
13 Zarcariaous Presha FR Manchester 23.01 1.6 3
14 Andrew Young SO Wabash 23.03 1.6 3
15 Darrell Payne SR Hanover 23.13 1.9 2
16 Stephen Payne FR Rose-Hulman 23.15 1.9 2
16 Harrison Hollis SR Manchester 23.15 1.6 3
18 Eric Townsend SR Trine 23.22 1.6 3
19 Leon Ivy SO Wabash 23.25 1.9 2
19 Sam Jackson FR Hanover 23.25 1.6 3
21 Elijah Wilson FR Wabash 23.34 1.6 3
22 Angel Sanchez FR Trine 23.38 1.6 6
23 Clay Meadows FR Anderson (In 23.54 1.6 3
24 Jair Adams FR Anderson (In 23.64 0.5 4
25 Deshawn Sanders FR Anderson (In 23.72 1.2 5
26 Jermaine McFadden FR Anderson (In 23.88 0.5 4
27 Sheldan Lindsay FR Earlham 23.94 0.5 4
28 Jalen Fielder SO Wabash 24.03 0.5 4
29 Noah McClellan FR Trine 24.20 1.2 5
30 Samuel Pyle JR Hanover 24.33 1.9 2
31 Malcolm Jones FR Earlham 24.39 0.5 4
32 Justin Kerobo SR Earlham 24.60 1.2 5
33 Kaid Hutchinson JR Anderson (In 24.92 1.6 6
34 Josh Elmore FR Trine 24.96 1.2 5
35 Holden Schaefer FR Hanover 25.02 1.2 5
36 Isaac Atherton FR Anderson (In 25.85 1.6 6
37 Travis Higham FR Hanover 25.94 1.6 6
38 Dilyn Dewey FR Manchester 28.63 1.6 6
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Meet: M 48.48 4/15/2017 Jordan Booker, DePauw
Track: T 47.71 4/13/2002 Reginald Cross, Indianapolis
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Preston Whaley FR Wabash 49.51 1 10
2 Reece Hunter SO Hanover 49.93 1 8
3 Tyler Ramsey SO Wabash 50.43 1 6
4 Christian Bradford FR DePauw 50.50 1 5
5 Jose Franco FR Wabash 50.55 1 4
6 Bryce Gatewood FR Hanover 51.25 1 3
7 Andrew Young SO Wabash 51.35 1 2
8 Isaiah Lilje FR Rose-Hulman 51.66 2 1
9 Jacob Back SO Rose-Hulman 51.88 4
10 Elijah Wilson FR Wabash 51.89 2
11 Johnny Miller SR DePauw 52.05 2
12 Hunter Loller SO Anderson (In 52.26 2
13 Drew FitzGibbon SO Earlham 52.35 2
14 Angel Sanchez FR Trine 52.61 3
15 Darrell Payne SR Hanover 52.77 2
16 Riley Cook FR Hanover 52.82 2
17 Daniel Kibet SR Earlham 53.05 3
18 Chad Wunderlich SO Wabash 53.31 3
19 Parker Jordan FR Rose-Hulman 53.94 2
20 Luis Torres SO DePauw 54.57 3
21 Hunter Baehl JR Wabash 54.76 3
22 Kaid Hutchinson JR Anderson (In 54.88 4
23 Kody Reece FR Manchester 55.12 3
24 Holden Schaefer FR Hanover 55.14 3
25 Samuel Pyle JR Hanover 55.85 1
26 Jordan Dolph FR DePauw 58.53 4
27 Jacob Ramer SO Manchester 1:00.38 4
Men 800 Meter Run
==========================================================================
Meet: M 1:55.44 4/16/2016 Hayden Baehl, Wabash
Track: T 1:52.51 4/14/2001 Gabriel Rop, Taylor
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Aaron Lannoy JR Rose-Hulman 1:56.62 1 10
2 Keith Abramson FR Wabash 1:57.11 1 8
3 Will Thesken FR Rose-Hulman 1:58.73 1 6
4 Ian Shriner SO Earlham 1:58.76 1 5
5 Joe Deiser JR Wabash 1:58.96 2 4
6 Emanuel Faria SO Earlham 1:59.20 2 3
7 Hunter Wakefield FR Wabash 1:59.43 2 2
8 Michael Grady SO Earlham 1:59.65 2 1
9 Clarke Criddell FR Wabash 1:59.70 2
10 Michael Heading FR Franklin 1:59.83 2
11 Noah Acker SO Trine 2:00.34 2
12 Callaway Bird FR DePauw 2:01.05 1
13 Jonah Jerabek SO DePauw 2:01.69 2
14 Hayden Veach JR Hanover 2:01.87 1
15 Ben Hall JR Rose-Hulman 2:02.76 2
16 Zach Batt SR DePauw 2:03.64 1
17 Eric La Luz SO DePauw 2:03.94 3
18 Noah Heckenlively SO Rose-Hulman 2:04.04 2
19 Derek Miller SO Trine 2:04.49 4
20 Cooper Hanson FR Hanover 2:04.85 1
21 Tim Wilson FR Rose-Hulman 2:06.38 2
22 Evan Kropf FR Anderson (In 2:06.59 3
23 Trent Sakos SO Trine 2:07.51 3
24 Dallas Spencer JR Rose-Hulman 2:08.40 3
25 Ian Leatherman JR Anderson (In 2:08.94 3
26 Austin Burt FR Earlham 2:10.06 2
27 Dylan Olson FR Manchester 2:10.62 3
28 Anthony Luis FR Earlham 2:11.32 3
29 Brandon Sill FR Trine 2:11.94 3
30 Travis Carson FR Trine 2:12.08 4
31 Alex Hlade FR DePauw 2:12.18 3
32 Spencer Golde JR DePauw 2:13.53 3
33 Christian Smith FR DePauw 2:13.78 4
34 Logan Vandermark SO Franklin 2:14.36 3
35 Josh McCallum FR Trine 2:14.99 3
36 Wesley Smith SO Earlham 2:22.45 4
37 Kody Grahm SO Manchester 2:31.96 4
Men 1500 Meter Run
==========================================================================
Meet: M 3:58.31 4/11/2015 Nick Boyce, Wabash
Track: T 3:52.90 4/6/1974 Tom Burleson, Butler
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Zach Batt SR DePauw 3:55.96M 1 10
2 Nick Zak SR Trine 3:56.31M 1 8
3 Hayden Veach JR Hanover 3:56.88M 1 6
4 Ethan Pine FR Wabash 3:57.96M 1 5
5 Joe Deiser JR Wabash 4:03.12 1 4
6 Clayton Brumfield JR Franklin 4:07.76 1 3
7 Cooper Hanson FR Hanover 4:08.93 1 2
8 Evan Ammidown JR Rose-Hulman 4:09.03 1 1
9 Callaway Bird FR DePauw 4:13.79 1
10 Ben Hall JR Rose-Hulman 4:14.93 1
11 Chris Bailey FR DePauw 4:16.92 2
12 Trent Sakos SO Trine 4:18.94 1
13 Nick Hall FR Rose-Hulman 4:19.86 2
14 Spencer Golde JR DePauw 4:20.96 2
15 Alex Hlade FR DePauw 4:22.90 1
16 Blaine Conners JR Franklin 4:23.63 2
17 Anthony Luis FR Earlham 4:24.24 2
18 Brandon Sill FR Trine 4:24.89 2
19 Zack Titus SO Wabash 4:25.44 2
20 Christian Smith FR DePauw 4:28.01 2
21 Travis Carson FR Trine 4:28.66 2
22 Josh McCallum FR Trine 4:29.98 2
23 Chris Carroll FR Manchester 4:45.86 2
24 Levi Spaniolo SR Franklin 5:50.42 2
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
Meet: M 15:16.27 4/13/2013 Nick Boyce, Wabash
Track: T 14:35.70 5/6/1972 Dick Bowerman, Wabash
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Paul Christian SR DePauw 15:00.10M 10
2 Jacob Hedrick SR Hanover 15:06.07M 8
3 Dominic Patacsil SR Wabash 15:08.06M 6
4 Levi Neuzerling SO Trine 15:21.49 5
5 Noah Scherf SO Earlham 15:24.43 4
6 Daniel Baker JR Manchester 15:26.28 3
7 Ben Gothard SO Rose-Hulman 15:51.90 2
8 Kevin Wuest SR Rose-Hulman 15:57.41 1
9 Sean Sullivan SR Rose-Hulman 16:04.42
10 Nick Zak SR Trine 16:07.58
11 Chris Graham SO Franklin 16:15.04
12 Miles Von Herrmann SR DePauw 16:16.97
13 Alex Amaro SO Trine 16:20.87
14 Henry Egan FR Wabash 16:22.11
15 Will Huffman FR Trine 16:26.69
16 Drew Lukens JR Wabash 16:36.07
17 Andrew Clegg SO Hanover 16:36.76
18 Clayton Wilson SO Anderson (In 16:38.91
19 Seth Knepper FR Trine 17:07.53
20 John-Tyler Butler SO Manchester 17:19.12
21 Kole Kelley SO Manchester 17:47.50
22 Garris Radloff FR Earlham 17:59.60
23 Matthew Lee SO Franklin 18:56.12
Men 10000 Meter Run
=======================================================================
Meet: M 32:19.32 4/11/2015 Paul Watts, DePauw
Track: T 30:50.80 4/10/2001 John Ngure, Huntington
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Derek Miller SO Trine 31:41.69M 10
2 Jack Beakas SO Trine 31:58.19M 8
3 Vilis Vuskalns JR Trine 32:04.56M 6
4 Aaron Worley SO DePauw 33:07.75 5
5 Harrison Korkos SO Trine 33:18.43 4
6 Zane Williams FR DePauw 33:54.57 3
7 Miles Main FR DePauw 33:56.92 2
8 Jona Odell SR Anderson (In 34:08.99 1
9 Cade Orchard FR Earlham 34:23.70
10 Alex Layton SR DePauw 35:30.18
11 Oliver Daniel JR Earlham 35:51.49
12 Nathan Pryor SO Rose-Hulman 36:04.90
13 Riley Green JR Earlham 36:25.04
14 Alex Creamer JR Franklin 40:16.26
Men 110 Meter Hurdles
===============================================================================
Meet: M 14.35 4/11/2015 Ronnie Posthauer, Wabash
Track: T 13.86 4/4/1998 Darren Thompson, Butler
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 RaShawn Jones JR Wabash 14.93 2.7 2 10
2 Josh Wiggins SO Wabash 15.08 0.1 1 8
3 Matt Stienke SR Franklin 15.65 0.1 1 6
4 Leo Warbington FR Wabash 15.87 0.1 1 5
5 Jake Patton FR Earlham 16.31 0.1 1 4
6 Alex Barnett FR Anderson (In 16.40 0.1 1 3
7 Aidan Moss FR Rose-Hulman 16.58 2.7 2 2
8 Tyler McCormick JR Rose-Hulman 16.67 0.1 1 1
9 Max Bigler FR Wabash 17.07 0.1 1
10 Steven Delaney FR Hanover 17.44 0.1 1
Men 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Meet: M 53.89 4/12/2014 Brad McNeil, Anderson (In
Track: T 52.43 4/4/1998 Adrian Swanson, Vincennes
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Josh Wiggins SO Wabash 56.07 1 10
2 RaShawn Jones JR Wabash 56.81 1 8
3 Jake Patton FR Earlham 57.47 1 6
4 Max Bigler FR Wabash 57.73 1 5
5 Leo Warbington FR Wabash 58.57 1 4
6 Alex Barnett FR Anderson (In 59.17 2 3
7 Rogeno Malone JR Wabash 59.67 1 2
8 Justin Johnson FR Hanover 1:00.18 1 1
9 Kristian Zadlo SO Rose-Hulman 1:00.50 2
10 Matthew Young SR Hanover 1:01.21 2
11 Steven Delaney FR Hanover 1:01.72 1
12 Ballard Suiter JR Wabash 1:01.76 2
13 Aidan Moss FR Rose-Hulman 1:02.33 2
14 Daniel Kibet SR Earlham 1:02.67 3
15 Anthony Harris FR Manchester 1:03.06 2
16 Ty Hoover SO Trine 1:03.77 3
17 Paxton Caldwell JR Hanover 1:04.37 3
18 Matt Stienke SR Franklin 1:07.64 2
19 Tyrique Richardson JR Earlham 1:16.67 2
Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Meet: M 9:21.87 4/16/2016 Adam Togami, Wabash
Track: T 9:09.10 5/6/1972 Ray White, Wabash
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Austin Burt FR Earlham 9:39.59 10
2 Spencer Miller SR DePauw 9:45.28 8
3 Neil O'Brien SO Trine 9:47.05 6
4 Samuel Barnard JR Manchester 9:53.32 5
5 Nolan Gross JR Rose-Hulman 9:54.86 4
6 Kyle Munz JR DePauw 9:55.29 3
7 Nathan Ciriacks JR Rose-Hulman 9:55.51 2
8 Ian Leatherman JR Anderson (In 10:02.72 1
9 Andrew Clegg SO Hanover 10:14.18
10 Bineyam Tumbo SO Earlham 10:19.39
11 Paul Baker SR Trine 10:22.12
12 Keegan Kirkwood SO Wabash 10:30.48
13 Israel Ramos SO Earlham 10:33.00
14 Zachary McKinney FR Wabash 10:39.34
15 Adam Rector JR Franklin 10:41.63
16 Ian Dickey FR Wabash 10:49.84
17 Matthew Young SR Hanover 10:58.97
18 J.T. Sargent SR Franklin 11:28.51
Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Meet: M 42.37 4/16/2016 Rose-Hulman, Rose-Hulman
A Wilson, T Duffy, I Smith, J Hennig
Track: T 41.81 4/4/2009 Vincennes, Vincennes
K Harding, R Baize, J Dodd, S Smith
School Finals Points
=======================================================================
1 Wabash 'A' 42.27M 10
2 Trine 'A' 42.46 8
3 Rose-Hulman 'A' 42.50 6
4 Hanover 'A' 42.95 5
Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
Meet: M 3:19.05 4/14/2018 DePauw, DePauw
J Miller, L Patty, J Booker, S Voelz
Track: T 3:15.36 4/5/2014 Wabash, Wabash
J Conti, S Hildebrand, C Hruskovich, J Whittington
School Finals Points
=======================================================================
1 Wabash 'A' 3:20.96 10
2 Hanover 'A' 3:24.50 8
3 DePauw 'A' 3:25.01 6
4 Earlham 'A' 3:28.83 5
5 Trine 'A' 3:36.21 4
6 Manchester 'A' 3:37.56 3
7 Anderson (Ind.) 'A' 3:45.54 2
Men High Jump
=================================================================================
Meet: M 1.98m 4/12/2014 Nick Jaeger, Hanover
Track: T 2.23m 4/5/2008 Adam Shunk, Unattached
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Max Bigler FR Wabash 1.95m 6-04.75 10
1.64 1.69 1.74 1.79 1.84 1.89 1.92 1.95 1.98
PPP PPP PPP PPP O O O O XXX
2 Riley Cook FR Hanover 1.92m 6-03.50 8
1.64 1.69 1.74 1.79 1.84 1.89 1.92 1.95
PPP PPP O O XO XO XXO XXX
3 Ahmaud Hill FR Wabash 1.79m 5-10.50 6
1.64 1.69 1.74 1.79 1.84
O XO XO O XXX
4 Dane Stookey FR Manchester 1.79m 5-10.50 5
1.64 1.69 1.74 1.79 1.84
O O XXO XXO XXX
5 Chris Jaeger FR Rose-Hulman 1.74m 5-08.50 4
1.64 1.69 1.74 1.79
XO O O XXX
6 P.J. Mays SR Wabash 1.74m 5-08.50 2.50
1.64 1.69 1.74 1.79
O O XO XXX
6 Landon Balch SO Manchester 1.74m 5-08.50 2.50
1.64 1.69 1.74 1.79
PPP O XO XXX
8 Jacob Ramer SO Manchester 1.69m 5-06.50 1
1.64 1.69 1.74
O O XXX
9 Kamron Ferguson FR Wabash 1.64m 5-04.50
1.64 1.69
O XXX
10 Jordan Dolph FR DePauw 1.64m 5-04.50
1.64 1.69
XO XXX
Men Pole Vault
=================================================================================
Meet: M 4.83m 4/12/2014 Kyle Mackey, DePauw
Track: T 4.93m 4/5/1997 Ryan Loftus, Rose-Hulman
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Nick Palmer SR Rose-Hulman 4.65m 15-03.00 10
3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.75
PPP PPP PPP PPP XO O O O XXX
2 Jacob Payne SR Trine 4.50m 14-09.00 8
3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.65
PPP PPP PPP PPP XXO O XO XXX
3 Cameron Prisby JR Rose-Hulman 4.50m 14-09.00 6
3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.65
PPP PPP PPP PPP O XXO XXO XXX
4 Luke Bender FR Wabash 4.20m 13-09.25 5
3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35
PPP O O XXO XO XXX
5 Alex Sanders SR Manchester 4.05m 13-03.50 4
3.60 3.75 3.90 4.05 4.20
PPP O XO O XXX
6 Ethan Monnin JR Hanover 4.05m 13-03.50 3
3.60 3.75 3.90 4.05 4.20
PPP PPP XO XO XXX
7 Ahmaud Hill FR Wabash 3.90m 12-09.50 2
3.60 3.75 3.90 4.05
XO XO O XXX
8 Mikey Holtz SO Rose-Hulman 3.90m 12-09.50 1
3.60 3.75 3.90 4.05
PPP O XO XXX
9 Alex Sliter SO Trine 3.75m 12-03.50
3.60 3.75 3.90
XO O XXX
10 Ballard Suiter JR Wabash 3.75m 12-03.50
3.60 3.75 3.90
O XXO XXX
11 Jon-Matthew Spaw SO Trine 3.60m 11-09.75
3.60 3.75
XXO XXX
Men Long Jump
======================================================================================
Meet: M 7.18m 4/15/2017 Garrett Cooley, Anderson (In
Track: T 7.57m 5/8/1971 Gerald Wolfolk, Butler
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Jeffery Barnett SR Trine 6.70m 0.9 21-11.75 10
FOUL(0.9) 6.70m(0.9) 6.69m(0.6)
2 Preston Whaley FR Wabash 6.52m +0.0 21-04.75 8
FOUL(+0.0) FOUL(0.5) 6.16m(0.6) FOUL 6.52m(+0.0)
3 Trey Sykes SR Rose-Hulman 6.38m +0.0 20-11.25 6
6.34m(+0.0) 6.38m(+0.0) 5.64m(0.7) 6.31m(+0.0)
4 Jared Strehl JR Wabash 6.22m +0.0 20-05.00 5
6.22m(+0.0) 6.01m(1.8) FOUL(+0.0)
5 Reece Hunter SO Hanover 6.17m 0.8 20-03.00 4
6.14m(1.4) 6.00m(1.8) 6.17m(0.8) FOUL(+0.0) 6.14m(1.2)
6 Kody Reece FR Manchester 6.17m NWI 20-03.00 3
6.03m(+0.0) FOUL(1.1) 6.01m(0.5) 6.10m(0.8) FOUL(0.7) 6.17m(2.2)
7 Noah Thomas SO Rose-Hulman 6.09m 1.4 19-11.75 2
5.97m(0.7) 6.09m(1.4) 5.98m(0.1)
8 Leon Ivy SO Wabash 5.99m 1.5 19-08.00 1
5.76m(0.8) 5.99m(1.5) FOUL(1.3) 5.52m(1.0)
9 Jacob Back SO Rose-Hulman 5.95m 2.0 19-06.25
FOUL(1.2) 5.95m(2.0) 5.89m(0.2) FOUL(+0.0) 5.63m(1.0) FOUL(+0.0)
10 Trashan Clemons FR Wabash 5.93m +0.0 19-05.50
5.93m(+0.0) 5.73m(+0.0) 5.59m(0.7)
11 Eric Townsend SR Trine 5.86m 1.2 19-02.75
FOUL(1.2) 5.86m(1.2) 4.79m(1.5)
12 Sam Jackson FR Hanover 5.85m +0.0 19-02.50
5.85m(+0.0) 5.48m(+0.0) 5.79m(0.7)
13 Justin Meredith SR Manchester 5.70m +0.0 18-08.50
FOUL(1.1) FOUL(1.6) 5.70m(+0.0)
14 Malcolm Jones FR Earlham 5.66m NWI 18-07.00
5.66m(0.5) FOUL(1.2) 5.33m(1.0)
15 Riley Cook FR Hanover 5.58m 1.6 18-03.75
4.85m(+0.0) 5.24m(0.1) 5.58m(1.6)
16 Travis Higham FR Hanover 5.51m NWI 18-01.00
FOUL(0.3) 5.32m(1.7) 5.51m(1.1)
17 Landon Balch SO Manchester 5.51m NWI 18-01.00
FOUL(0.3) 5.51m(0.1) FOUL(0.5)
18 Steven Delaney FR Hanover 5.41m NWI 17-09.00
5.14m(+0.0) 5.38m(+0.0) 5.41m(0.2)
19 Parker Jordan FR Rose-Hulman 5.39m NWI 17-08.25
5.39m(+0.0) 5.30m(+0.0) FOUL(0.8)
20 Jermaine McFadden FR Anderson (In 5.34m NWI 17-06.25
5.34m(0.7) 5.20m(0.7) 5.34m(+0.0)
21 Isaac Atherton FR Anderson (In 5.20m NWI 17-00.75
5.14m(+0.0) 5.20m(+0.0) FOUL(1.2)
22 LeAundre' Knight SR Earlham 5.14m NWI 16-10.50
5.14m(+0.0) 4.91m(1.0) 4.93m(0.3)
23 JP Dongo JR Earlham 5.04m NWI 16-06.50
5.04m(0.2) FOUL(+0.0) 4.99m(+0.0)
24 Justin Kerobo SR Earlham 4.86m NWI 15-11.50
FOUL(0.3) FOUL(+0.0) 4.86m(+0.0)
Men Triple Jump
======================================================================================
Meet: M 14.59m 4/16/2016 Trey Sykes, Rose-Hulman
Track: T 15.08m 5/8/1971 Dave Williams, Indiana Central
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Trey Sykes SR Rose-Hulman 13.96m +0.0 45-09.75 10
13.21m(0.3) 13.96m(+0.0) 13.52m(1.0) 13.33m(1.5) FOUL FOUL
2 Preston Whaley FR Wabash 13.88m 0.3 45-06.50 8
13.88m(0.3) 12.14m(1.1) FOUL FOUL FOUL 12.61m(1.9)
3 Justin Meredith SR Manchester 12.59m 1.6 41-03.75 6
12.46m(0.2) 12.59m(1.6) FOUL(0.3) FOUL(1.3) 12.09m(0.9) FOUL
4 Noah McClellan FR Trine 12.36m 0.8 40-06.75 5
FOUL(1.6) FOUL(0.6) 11.96m(1.4) 11.98m(0.2) 12.33m(2.1) 12.36m(0.8)
5 Ahmaud Hill FR Wabash 12.25m 0.5 40-02.25 4
11.83m(2.1) FOUL(0.2) 12.25m(0.5) 11.78m(1.4) 11.83m(1.2) 12.25m(+0.0)
6 P.J. Mays SR Wabash 12.06m 1.4 39-07.00 3
FOUL(1.7) 12.06m(1.4) 11.21m(1.9) 11.55m(0.9) 11.90m(2.3) 12.04m(0.4)
7 LeAundre' Knight SR Earlham 11.77m 1.6 38-07.50 2
11.77m(1.6) FOUL(1.0) 11.55m(2.1) 11.29m(1.5) 11.46m(0.6) FOUL(0.3)
8 Parker Jordan FR Rose-Hulman 11.61m 1.0 38-01.25 1
11.61m(1.0) FOUL(1.5) 11.42m(0.3) FOUL 11.46m(1.6) FOUL(-0.0)
9 Dane Stookey FR Manchester 11.55m 0.8 37-10.75
11.55m(0.8) FOUL(0.5) FOUL(1.5) FOUL FOUL 11.44m(0.4)
Men Shot Put
=================================================================================
Meet: M 16.09m 4/12/2014 Derek De St Jean, Wabash
Track: T 18.20m 5/5/1979 Doug Wollman, Indiana Central
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Eric Fiacable SR Rose-Hulman 15.32m 50-03.25 10
13.88m 14.31m 14.18m 14.14m 14.57m 15.32m
2 Isaiah Campbell FR Wabash 14.45m 47-05.00 8
13.72m 13.60m 13.36m 14.45m 14.09m 14.18m
3 David Walbring SR Rose-Hulman 14.24m 46-08.75 6
12.75m 12.22m 13.94m 13.65m 14.24m 14.14m
4 Jacob Sparks JR Rose-Hulman 14.02m 46-00.00 5
13.51m FOUL FOUL 12.72m 13.29m 14.02m
5 Brian Hochstetler SO Manchester 13.95m 45-09.25 4
FOUL FOUL 13.23m FOUL 13.95m 13.68m
6 Jonah Yates SO Rose-Hulman 13.94m 45-09.00 3
12.91m 13.38m 13.20m 13.30m 13.22m 13.94m
7 Nathan Schrader JR Rose-Hulman 13.81m 45-03.75 2
FOUL 13.61m FOUL 13.77m FOUL 13.81m
8 Nick Gerber SR Trine 13.55m 44-05.50 1
13.55m FOUL FOUL FOUL 13.16m FOUL
9 Donnie Mader FR Wabash 13.21m 43-04.25
12.95m 13.21m 12.52m FOUL 12.85m 12.94m
10 Grant Skinner FR Manchester 13.12m 43-00.50
12.94m 12.97m 13.12m
11 Garrett Horn FR Wabash 13.04m 42-09.50
13.04m 11.69m 12.63m
12 Nicolas Kane SO Trine 12.92m 42-04.75
11.85m 12.92m FOUL
13 Elijah Williams SO Hanover 12.44m 40-09.75
9.81m 12.00m 12.44m
14 Josh Kaminski FR Wabash 12.38m 40-07.50
12.00m 12.32m 12.38m
15 Jordan Pennington SR Manchester 12.23m 40-01.50
FOUL FOUL 12.23m
16 Brandon Cross FR Trine 12.15m 39-10.50
11.11m 12.15m 11.84m
17 Jarrid Stagg SO Rose-Hulman 12.04m 39-06.00
11.80m 12.04m FOUL
18 Theo Samra FR Trine 11.96m 39-03.00
10.48m 11.66m 11.96m
19 Evan Hosea FR Franklin 11.72m 38-05.50
11.10m 11.72m 11.23m
20 Pete Trotter SO Wabash 11.62m 38-01.50
11.62m FOUL FOUL
21 Zak Wiley FR Franklin 11.58m 38-00.00
FOUL 11.58m FOUL
22 Joe Swartz SR Manchester 10.93m 35-10.50
10.93m 10.92m 10.50m
23 Jacob Wienke FR Trine 10.92m 35-10.00
FOUL 10.47m 10.92m
24 Michael Laws FR Manchester 10.61m 34-09.75
10.04m 10.61m 10.48m
25 Deacon Fountain SO Hanover 10.57m 34-08.25
10.45m 10.52m 10.57m
26 Baily Gravely FR Manchester 10.42m 34-02.25
10.42m FOUL FOUL
27 Joe Garling FR Manchester 10.30m 33-09.50
9.67m 10.30m FOUL
28 Dionicio Sierra SO Hanover 10.11m 33-02.00
9.84m 9.82m 10.11m
29 Noah VanHorn FR Manchester 9.90m 32-05.75
9.90m 9.45m 9.70m
30 Alphonso Blackwell JR Anderson (In 9.64m 31-07.50
9.02m 9.64m 9.63m
31 Elric Davis FR Trine 9.32m 30-07.00
9.09m 9.32m 8.87m
32 Wyatt Perez FR Manchester 8.78m 28-09.75
FOUL 8.78m FOUL
Men Discus Throw
=================================================================================
Meet: M 57.13m 4/16/2016 Marcus Dozier, DePauw
Track: T 60.35m 1996 Hart
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Eric Fiacable SR Rose-Hulman 45.60m 149-07 10
42.82m 44.03m 44.87m 43.99m 44.00m 45.60m
2 Daniel Howe SO Wabash 44.14m 144-10 8
38.75m 42.77m 44.14m 38.70m 41.19m 40.52m
3 Donnie Mader FR Wabash 43.95m 144-02 6
41.42m 41.35m 41.77m 40.83m 41.95m 43.95m
4 Nathan Schrader JR Rose-Hulman 43.66m 143-03 5
FOUL 40.77m 43.66m 42.74m 43.60m FOUL
5 Jonah Yates SO Rose-Hulman 42.85m 140-07 4
FOUL 41.83m 42.38m 41.07m 42.83m 42.85m
6 Zak Wiley FR Franklin 41.57m 136-05 3
38.65m 36.94m 36.10m 40.70m 39.31m 41.57m
7 Jacob Sparks JR Rose-Hulman 41.35m 135-08 2
39.30m FOUL FOUL 40.51m 40.00m 41.35m
8 Corey Nowlen SO Manchester 40.96m 134-04 1
FOUL 38.71m 40.96m 39.31m FOUL FOUL
9 Lucas Taylor JR DePauw 38.96m 127-10
34.02m FOUL 38.96m
10 Kyler Perez JR Hanover 38.24m 125-05
37.46m FOUL 38.24m
11 Jarrid Stagg SO Rose-Hulman 37.96m 124-06
35.97m 34.47m 37.96m
12 Brandon Cross FR Trine 37.76m 123-11
37.76m 34.57m 37.75m
13 Conner Sherwin SO Manchester 37.20m 122-00
36.19m 37.20m 36.18m
14 Isaiah Campbell FR Wabash 37.17m 121-11
37.17m 36.60m 34.11m
15 Tracy Siggers FR Manchester 35.62m 116-10
34.29m 35.62m FOUL
16 Nicolas Kane SO Trine 35.52m 116-06
FOUL 29.02m 35.52m
17 Demarco Henry SR DePauw 34.80m 114-02
FOUL 34.80m FOUL
18 Baily Gravely FR Manchester 32.61m 107-00
32.61m 32.27m FOUL
19 Deacon Fountain SO Hanover 32.32m 106-00
30.13m 31.70m 32.32m
20 Robbie Gossett FR Wabash 32.22m 105-08
27.51m 31.20m 32.22m
21 Kenny Coleman FR Wabash 31.86m 104-06
26.30m FOUL 31.86m
22 Grant Skinner FR Manchester 31.68m 103-11
31.68m FOUL FOUL
23 Zharquan White JR Anderson (In 31.65m 103-10
FOUL 31.65m FOUL
24 Ben Alston SO Trine 31.44m 103-02
FOUL 31.44m FOUL
25 Mason Gaskins SO Wabash 31.34m 102-10
FOUL 31.34m FOUL
26 Brian Hochstetler SO Manchester 31.27m 102-07
30.35m 31.27m 31.18m
27 Joe Swartz SR Manchester 31.05m 101-10
31.05m PASS PASS
28 Dionicio Sierra SO Hanover 31.00m 101-08
30.11m FOUL 31.00m
29 Michael Laws FR Manchester 30.87m 101-03
30.87m FOUL 28.32m
30 Evan Hosea FR Franklin 30.37m 99-08
30.37m 29.36m FOUL
31 Jacob Wienke FR Trine 29.24m 95-11
29.24m 28.20m 28.29m
32 Noah VanHorn FR Manchester 28.77m 94-05
25.05m 28.77m FOUL
33 Wyatt Perez FR Manchester 26.44m 86-09
26.44m FOUL FOUL
34 Alphonso Blackwell JR Anderson (In 25.57m 83-11
FOUL 25.57m FOUL
35 Joe Garling FR Manchester 25.09m 82-04
25.09m FOUL FOUL
Men Hammer Throw
=================================================================================
Meet: M 56.61m 4/13/2013 Trey Cahill, Rose-Hulman
Track: T 58.73m 4/4/2009 Steve Bartholomew, Unattached
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Eric Fiacable SR Rose-Hulman 56.43m 185-02 10
52.75m FOUL 54.71m 55.57m 55.99m 56.43m
2 Nick Gerber SR Trine 52.48m 172-02 8
FOUL FOUL 50.18m 52.08m 52.48m FOUL
3 Kyler Perez JR Hanover 45.60m 149-07 6
FOUL FOUL 44.19m FOUL 45.60m FOUL
4 Russell Berning SR Wabash 44.45m 145-10 5
FOUL 44.45m 40.92m 43.57m 41.26m FOUL
5 Elijah Williams SO Hanover 44.42m 145-09 4
FOUL FOUL 44.42m 43.52m FOUL 44.30m
6 Donnie Mader FR Wabash 43.19m 141-08 3
43.19m FOUL FOUL FOUL 40.46m FOUL
7 David Walbring SR Rose-Hulman 43.11m 141-05 2
FOUL 40.76m 41.54m FOUL FOUL 43.11m
8 Mason Gaskins SO Wabash 42.63m 139-10 1
40.93m 42.63m FOUL FOUL FOUL FOUL
9 Erik Hobbs JR Rose-Hulman 41.21m 135-02
41.21m FOUL FOUL FOUL 40.87m 40.45m
10 Isaiah Campbell FR Wabash 40.40m 132-06
FOUL 40.40m FOUL
11 Nicolas Kane SO Trine 39.94m 131-00
FOUL FOUL 39.94m
12 Zak Wiley FR Franklin 38.38m 125-11
34.69m 35.51m 38.38m
13 Joe Swartz SR Manchester 37.70m 123-08
35.22m 34.67m 37.70m
14 Corey Nowlen SO Manchester 36.85m 120-11
FOUL 35.72m 36.85m
15 Jacob Wienke FR Trine 34.66m 113-08
34.66m FOUL FOUL
16 Jordan Pennington SR Manchester 34.56m 113-05
33.65m 34.56m 34.55m
17 Joe Garling FR Manchester 34.11m 111-11
34.11m 25.67m FOUL
18 Deacon Fountain SO Hanover 34.03m 111-08
32.40m 34.03m FOUL
19 Zharquan White JR Anderson (In 33.65m 110-05
32.20m 33.65m FOUL
20 Ben Alston SO Trine 33.21m 108-11
32.42m FOUL 33.21m
21 Wyatt Perez FR Manchester 32.03m 105-01
31.87m 32.03m 29.91m
22 Dionicio Sierra SO Hanover 31.23m 102-05
31.23m FOUL FOUL
23 Baily Gravely FR Manchester 30.81m 101-01
30.81m FOUL FOUL
24 Michael Laws FR Manchester 30.79m 101-00
29.98m 30.79m FOUL
25 Grant Skinner FR Manchester 30.70m 100-09
30.31m 30.70m 30.00m
26 Noah VanHorn FR Manchester 28.37m 93-01
25.12m 28.37m 26.19m
27 Tracy Siggers FR Manchester 2.96m 9-08
2.96m FOUL FOUL
Men Javelin Throw
=================================================================================
Meet: M 53.67m 4/16/2016 Matt Dickerson, Wabash
Track: T 66.68m 5/12/1962 Buck Kipe, DePauw
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Nathan Schrader JR Rose-Hulman 59.57mM 195-05 10
59.57m FOUL 55.36m FOUL FOUL 54.51m
2 Hunter Baehl JR Wabash 49.19m 161-05 8
FOUL 48.46m 49.19m FOUL 44.99m FOUL
3 Chad Wunderlich SO Wabash 46.33m 152-00 6
44.44m 42.75m 46.33m 43.78m 40.60m 40.07m
4 Jacob Sparks JR Rose-Hulman 45.55m 149-05 5
37.28m 42.87m FOUL 44.78m 42.77m 45.55m
5 Lamonte Richardson JR Franklin 45.42m 149-00 4
41.99m 42.14m 45.42m 42.53m 39.31m 41.33m
6 Jake Patton FR Earlham 44.34m 145-06 3
44.34m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
7 Joe Swartz SR Manchester 42.66m 139-11 2
39.19m 42.64m 42.66m 40.89m 38.76m 37.93m
8 Deacon Fountain SO Hanover 41.10m 134-10 1
36.27m 41.10m 39.45m 35.73m 38.05m 37.52m
9 Steven Delaney FR Hanover 40.56m 133-01
FOUL FOUL 40.56m 31.77m FOUL 30.90m
10 Noah McClellan FR Trine 40.07m 131-05
40.07m 35.49m 31.51m
11 Lucas Taylor JR DePauw 39.74m 130-04
39.67m 35.76m 39.74m
12 Zak Wiley FR Franklin 39.21m 128-08
38.15m 39.21m FOUL
13 Mason Durrett FR Wabash 39.05m 128-01
30.41m 39.05m 34.70m
14 Justin Meredith SR Manchester 36.75m 120-07
FOUL FOUL 36.75m
15 Bronson Rago SO DePauw 35.94m 117-11
35.66m 35.94m 35.41m
16 Daniel Howe SO Wabash 35.32m 115-10
FOUL 35.32m FOUL
17 Ben Alston SO Trine 34.66m 113-08
33.08m 34.66m FOUL
17 Grant Skinner FR Manchester 34.66m 113-08
34.66m FOUL 30.47m
19 Theo Samra FR Trine 34.22m 112-03
32.59m 33.32m 34.22m
20 Corey Nowlen SO Manchester 34.13m 112-00
32.82m 34.13m FOUL
21 Michael Laws FR Manchester 34.06m 111-09
27.86m 26.27m 34.06m
22 Paxton Caldwell JR Hanover 33.92m 111-03
33.91m 33.92m 30.09m
23 Alex Layman FR Trine 33.82m 110-11
31.95m 29.19m 33.82m
23 Collin Hauschild FR Earlham 33.82m 110-11
33.82m 31.69m 32.72m
25 Travis Higham FR Hanover 33.78m 110-10
25.88m 29.98m 33.78m
26 Dane Stookey FR Manchester 33.08m 108-06
FOUL FOUL 33.08m
27 Brandon Gay SR Trine 32.74m 107-05
30.39m 29.85m 32.74m
28 Joe Garling FR Manchester 31.80m 104-04
29.85m 31.80m 30.64m
29 Josh McCoy SR Manchester 30.46m 99-11
FOUL 29.22m 30.46m
30 Jordan Dolph FR DePauw 30.15m 98-11
30.15m 27.53m 27.45m
31 Ballard Suiter JR Wabash 29.74m 97-07
FOUL FOUL 29.74m
32 Jacob Ramer SO Manchester 28.75m 94-04
24.24m 28.75m 26.88m
33 Noah VanHorn FR Manchester 25.91m 85-00
23.73m 25.91m 25.81m
Men - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
1) Wabash 249.50 2) Rose-Hulman 179
3) Trine 105 4) Hanover 70
5) DePauw 56 6) Earlham 43
7) Manchester 40.50 8) Franklin 16
9) Anderson (Ind.) 10
Like·Comment·Share·E-mail·4090 views
History for Indiana Division III Outdoor Championships
Show 2 more
|